Buenos días España
Dzień Hiszpański w Szkołach Katolickich w Dąbrowie Górniczej.

Dzień Hiszpański, 25.01.2024 r., w naszej szkole był prawdziwym świętem języka i kultury hiszpańskiej!

To wyjątkowe wydarzenie rozpoczęliśmy ciepłym przywitaniem wszystkich gości: nauczycieli, rodziców oraz babć i dziadków naszych uczniów, w tym gościa z Uniwersytetu Śląskiego, pani dr Zuzanny Lamży.

Młodzież z klas 5 i 6 wciągnęła nas w hiszpańskie rytmy, wykonując znaną ludową piosenkę meksykańską „La cucaracha”.

Uczniowie klasy 4 SP w brawurowy sposób, jak prawdziwi profesjonalni aktorzy, przedstawili urocze i zabawne przedstawienie „La Ratita Presumida”, które wywołało uśmiechy na twarzach widzów i burzę oklasków.


Kuba Morański z klasy 5a zaprezentował fascynującą prezentację z zakresu kultury, historii i geografii Hiszpanii, dzieląc się z nami pasją do tego kraju i swoimi umiejętnościami w dziedzinie stosowania nowoczesnych technologii.


Michał Kolasa z klasy 7 przeniósł nas w świat hiszpańskiej poezji, recytując wzruszający wiersz Glorii Fuertes „Cómo dibujar un niño”.


Następnie odbył się konkurs wiedzy o Hiszpanii, przygotowany w formie Kahoota przez Kacpra Nowaka i Patryka Strzęciwilka z 6. klasy, który był świetną okazją do sprawdzenia naszej wiedzy na temat świata hiszpańskojęzycznego. Dostarczył wszystkim mnóstwo radości i śmiechu. Dla zwycięzców nagrody ufundowała Extenda – Agencja Promocji Regionu Andaluzji, z którą nasze szkoły współpracują od kilku lat.


Jednym z głównych punktów programu był niezwykle interesujący wykład pani dr Zuzanny Lamży, pracownika naukowego Uniwersytetu Śląskiego, zatytułowany „Fiestas: ¡Tiremos, ya!”


Na koniec wszyscy zostali zaproszeni do degustacji hiszpańskich przysmaków, takich jak tortilla, gazpacho, churrosy, chorizo, przygotowanych przez uczniów.


Serdeczne podziękowania dla pani prof. Teresy Konieczniak, uczniów z grup języka hiszpańskiego, szczególnie Nadii Bród i Mateusza Żaka, którzy prowadzili Dzień Hiszpański w wersji polsko-hiszpańskiej oraz rodziców za pomoc w zorganizowaniu tak ciekawego wydarzenia w naszej szkole. Imprezę zakończyliśmy pożegnaniem „Hasta luego!” (Do zobaczenia!).


Z niecierpliwością czekamy na kolejny Dzień Hiszpański w naszej szkole.

Post Author: admin