Spotkanie z kapitanem PLL LOT

Kameralny klimat…

Spotkanie z Witoldem Filusem, kapitanem PLL LOT odbyło się w kameralnym gronie osób w siedzibie American Corner na Uniwersytecie Śląskim, dając tym samym szansę na bliski kontakt z doświadczonym pilotem i znakomitym reprezentantem Polski sportów balonowych. Przypomnijmy, że Witold Filus jest wielokrotnym zdobywcą Mistrzostw Polski i Pucharu Polski, dwukrotnym srebrnym medalistą Pucharu Europy, zwycięzcą wielu prestiżowych międzynarodowych zawodów w lotach balonami.

Kapitan a pierwszy oficer

Pan Witold w bardzo ciekawy sposób opowiadał o swoich doświadczeniach jako pilota dużych samolotów pasażerskich oraz o tym, jak wyglądała jego ścieżka dojścia do zatrudnienia w PLL LOT. Słuchaliśmy z zapartym tchem opowieści o codziennej pracy pilotów i sekretach podziału obowiązków w kokpicie pomiędzy kapitanem i pierwszym oficerem. Mieliśmy szansę poznać parę sekretów zawodu pilota, o których na co dzień się zwyczajnie nie wie. Stwierdził też, że procedury bezpieczeństwa, umiejętności pilotów oraz zaawansowanie techniczne sprzętu czyni z podróżowania samolotami jedną z najbardziej bezpiecznych form transportu.

Cisza i majestat

W drugiej części spotkania rozmawialiśmy o sporcie balonowym i barwne opowieści pana Witolda rozbudziły tęsknoty prawie wszystkich, by kiedyś spróbować doświadczyć majestatu wznoszącego się balonu, ciszy wokół i współdziałania sił natury i umiejętności pilotów, którzy potrafią natury słuchać i z nią współdziałać.

ULKA i wejściówka

Obiecaliśmy sobie, że musimy do tego tematu jeszcze powrócić i nie tylko teoretycznie, ale może udałoby się zdobyć trochę praktycznego doświadczenia. Hm…Uniwersytet Śląski posiada swój balon, o wdzięcznej nazwie ULKA (Uniwersyteckie Laboratorium Kontroli Atmosfery), więc być może jakoś na pokład ULKI dałoby się uzyskać „wejściówkę”.

Post Author: admin