Uczniowie Katolickiego Liceum i Katolickiej Szkoły Podstawowej uczestniczą w Święcie Frankofonii na Uniwersytecie Śląskim

W ramach współpracy z Uniwersytetem Śląskim, uczniowie naszego liceum zostali zaproszeni na obchody Święta Języka Francuskiego – Frankofonię. Reprezentantkami Katolickiego Liceum w Dąbrowie Górniczej były uczennice klas I, II i III: Ewa Bocian, Alicja Pawełczyk oraz Iwona Krzystanek.
Zaproszenie na tę uroczystość otrzymał również Karol Kuśmierski, jeden z najmłodszych uczniów języka francuskiego naszej Szkoły Podstawowej. Karol, uczeń klasy 5b, uczestniczy w programie Klasy Frankofońskie na Śląsku i przygotowuje się do zdawania egzaminu DELF, organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Francji.


Podczas wydarzenia uczniowie wysłuchali opowieści w języku francuskim o różnych regionach świata, gdzie mówi się po francusku. Dowiedzieli się również o możliwościach studiowania we Francji i poznali typowe potrawy z różnych regionów tego kraju, takie jak ratatouille, bouillabaisse – francuska zupa rybna, quiche lorraine, zupa cebulowa, crème brûlée oraz bœuf bourguignon – wołowina po burgundzku. Wiedza ta była przekazywana w atrakcyjny sposób, poprzez językowe gry i zabawy przygotowane przez studentów i pracowników Filologii Romańskiej.
Dzień ten okazał się niezwykle interesujący. Uczniowie byli zachwyceni zarówno wyglądem budynku Filologii Obcych, jak i jego nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Szklane przestrzenie i obfitość zieleni sprawiały, że myśl o studiowaniu tutaj była bardzo kusząca. Możliwe, że za kilka lat nasi uczniowie spotkają się tutaj ponownie, już nie jako goście, ale jako studenci.

Post Author: admin