Współpraca z Uniwersytetem Śląskim

9 stycznia 2017 roku w siedzibie Katolickich Szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej zostało podpisane POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY DYDAKTYCZNEJ pomiędzy Uniwersytetem Śląskim a Katolickimi Szkołami Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej, którego celem jest umożliwienie uczniom naszej szkoły udziału w wydarzeniach organizowanych przez Uniwersytet Śląski, w tym Wydział Filologiczny, Wydział Teologiczny, Wydział Nauk Przyrodniczych (wówczas wydział Nauk o Ziemi), Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii.

Od czasu podpisania umowy odbyło się szereg spotkań różnego typu pozwalających rozwijać naszym uczniom indywidualne zainteresowania i umiejętności: wykłady w szkolnej auli i prelekcje na uczelni, warsztaty wyjazdowe i lekcje na terenie naszej szkoły, jesteśmy zapraszani na imprezy, a na nasze uroczystości przyjeżdżają goście z Uniwersytetu Śląskiego.

W czasie zdalnej nauki również współpracujemy z Uniwersytetem Śląskim. W marcu br. odbyło się spotkanie online zorganizowane dla uczniów klas starszych – wykład pani dr hab. prof. UŚ Aleksandry Niewiary na temat: „Słowa i ludzie w opowieści Henryka Sienkiewicza o polskim srebrnym wieku”.
Jak również nasi uczniowie uczestniczyli w Święcie Frankofonii, zorganizowanym przez Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu pod patronatem Ambasady Francuskiej.

Inne wydarzenia, których braliśmy udział to:

Uczniowie Katolickiego Liceum i Katolickiej Szkoły Podstawowej uczestniczą w Święcie Frankofonii na Uniwersytecie Śląskim

W ramach współpracy z Uniwersytetem Śląskim, uczniowie naszego liceum zostali zaproszeni na obchody Święta Języka Francuskiego – Frankofonię. Reprezentantkami Katolickiego Liceum w Dąbrowie Górniczej były uczennice klas I, II i III: Ewa Bocian, Alicja Pawełczyk oraz Iwona Krzystanek.Zaproszenie na tę uroczystość otrzymał również Karol Kuśmierski, jeden z najmłodszych uczniów języka francuskiego naszej Szkoły Podstawowej. Karol, […]

”Wszystkie dzieci nasze są” – Metropolia atrakcyjna dla ludzi młodych – spotkanie z udziałem uczniów na Wydziale Nauk Społecznych UŚ

Jaka powinna być Metropolia dla młodych?Jakie są oczekiwania i potrzeby młodzieży?W jakim kierunku należy rozwijać obszary edukacji, transportu, rynku pracy czy kultury?Odpowiedzi na te i inne pytania można było usłyszeć podczas debaty: ”Wszystkie dzieci nasze są” – Metropolia atrakcyjna dla ludzi młodych.W wydarzeniu, które odbyło się 10 października br. w Uniwersytecie Śląskim, w auli im. […]

Szkoła partnerska Uniwersytetu Śląskiego

Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, że Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Brata Alberta w Dąbrowie Górniczej zostało uhonorowane Certyfikatem Szkoły partnerskiej Uniwersytetu Śląskiego.  Współpraca z Uniwersytetem Śląskim trwa od sześciu lat  i obejmuje następujące  Wydziały:  Celem podpisanego w 2017 r. porozumienia było umożliwienie uczniom naszej szkoły udziału w wydarzeniach organizowanych przez Uniwersytet Śląski. Od […]

Wybrzeże Kości Słoniowej w Szkołach Katolickich w Dąbrowie Górniczej

Niezwykle ciekawe lekcje  jęz. hiszpańskiego odbyły się  w dniu 06.06.2023 w Katolickich Szkołach  SPSK w Dąbrowie Górniczej.  Dzięki współpracy z Uniwersytetem Śląskim nasi uczniowie ze szkoły podstawowej i liceum mieli okazję spotkać się ze studentami z Wybrzeża Kości Słoniowej , którzy w ramach projektu Erasmus realizują staż z języka hiszpańskiego na  Wydziale Humanistycznym. W swojej […]

Spotkanie z ciekawym człowiekiem w American Corner

W ramach współpracy z Uniwersytetem Śląskim uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Liceum zostali zaproszeni do  American Corner na „Spotkanie z ciekawym człowiekiem”. W mijającym roku szkolnym mieliśmy możliwość spotkać się  z pilotem PLL LOT, z autorką książek o Stanach Zjednoczonych, z piłkarzami baseballistami. Tym razem bohaterem spotkania był Wojciech Dzienniak, artysta rzeźbiarz , a […]

Klasa siódma w American Corner na Uniwersytecie Śląskim

10 maja uczniowie klasy siódmej mieli okazję odwiedzić American Corner na Uniwersytecie Śląskim i wysłuchać wykładu pt. ” Symbole USA” Na zakończenie w grupach zagrali w quiz na platformie KAHOOT!, co było świetnym sprawdzeniem zdobytej wiedzy. Podczas przerwy uczniowie mogli podziwiać wspaniałą wystawę.

25 rzeczy, które warto wiedzieć, wybierając się do USA

28 marca 2023 klasy 8a i 8b wzięły udział w zajęciach prowadzonych w języku angielskim w American Corner przy Uniwersytecie Śląskim. Warsztaty zatytułowane były: 25 Things That Visitors Will Find Most Surprising About The United States (25 rzeczy, które warto wiedzieć, wybierając się do USA). Zajęcia były świetną okazją do zmierzenia się ze stereotypami, mitami […]

Prawo do bycia zapomnianym

Zachowania w wirtualnym świecie, nadużywanie internetu, dysfunkcje prowadzące do niewłaściwych zachowań oraz wykorzystywanie wizerunku w mediach, to główna tematyka wykładów, w którychuczestniczyli nasi uczniowie. Spotkanie miało miejsce 17 lutego i było jednym z wielu, które cyklicznie odbywają się w ramach współpracy szkoły z Uniwersytetem Śląskim. Tym razem na uczelnięwybrały się klasy szósta i siódma. „Prawo […]

Spotkanie z autorką książki „ Americana. To, co najlepsze w USA.

W czwartek, 19.02.2023, zaproszeni zostaliśmy przez American Corner przy Uniwersytecie Śląskim na spotkanie z Magdaleną Żelazowską, dziennikarką, która przez kilka lat mieszkała w Stanach Zjednoczonych i wydała książkę „Americana. To, co najlepsze w USA.” W trakcie spotkania Magdalena Żelazowska podzieliła się swoją podróżniczą pasją. Wspólnie przemierzaliśmy zakątki różnych miejsc w USA. Autorka potrafiła wytworzyć bardzo […]

Spotkanie z footballem amerykańskim

Football a szachy Zorganizowane w American Corner na Uniwersytecie Śląskim spotkanie z Michałem Kołkiem, Head Coachem drużyny Silesia Rebels, dowiodło, że football amerykański jest sportem, który okazuje się być niesamowicie złożony, ciekawy i wymaga sporego mentalnego przygotowania zarówno zawodników jak i trenerów. Natomiast sam mecz to rozgrywka, którą można porównać w swej złożoności do szachów. […]

Czekamy z ciekawością na realizację kilku innych wydarzeń, które mamy w planach jeszcze w tym roku szkolnym.