Współpraca z Uniwersytetem Śląskim

9 stycznia 2017 roku w siedzibie Katolickich Szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej zostało podpisane POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY DYDAKTYCZNEJ pomiędzy Uniwersytetem Śląskim a Katolickimi Szkołami Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej, którego celem jest umożliwienie uczniom naszej szkoły udziału w wydarzeniach organizowanych przez Uniwersytet Śląski, w tym Wydział Filologiczny, Wydział Teologiczny, Wydział Nauk Przyrodniczych (wówczas wydział Nauk o Ziemi), Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii.

Od czasu podpisania umowy odbyło się szereg spotkań różnego typu pozwalających rozwijać naszym uczniom indywidualne zainteresowania i umiejętności: wykłady w szkolnej auli i prelekcje na uczelni, warsztaty wyjazdowe i lekcje na terenie naszej szkoły, jesteśmy zapraszani na imprezy, a na nasze uroczystości przyjeżdżają goście z Uniwersytetu Śląskiego.

W czasie zdalnej nauki również współpracujemy z Uniwersytetem Śląskim. W marcu br. odbyło się spotkanie online zorganizowane dla uczniów klas starszych – wykład pani dr hab. prof. UŚ Aleksandry Niewiary na temat: „Słowa i ludzie w opowieści Henryka Sienkiewicza o polskim srebrnym wieku”.
Jak również nasi uczniowie uczestniczyli w Święcie Frankofonii, zorganizowanym przez Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu pod patronatem Ambasady Francuskiej.

Inne wydarzenia, których braliśmy udział to:

Klasa siódma w American Corner na Uniwersytecie Śląskim

10 maja uczniowie klasy siódmej mieli okazję odwiedzić American Corner na Uniwersytecie Śląskim i wysłuchać wykładu pt. ” Symbole USA” Na zakończenie w grupach zagrali w quiz na platformie KAHOOT!, co było świetnym sprawdzeniem zdobytej wiedzy. Podczas przerwy uczniowie mogli podziwiać wspaniałą wystawę.

25 rzeczy, które warto wiedzieć, wybierając się do USA

28 marca 2023 klasy 8a i 8b wzięły udział w zajęciach prowadzonych w języku angielskim w American Corner przy Uniwersytecie Śląskim. Warsztaty zatytułowane były: 25 Things That Visitors Will Find Most Surprising About The United States (25 rzeczy, które warto wiedzieć, wybierając się do USA). Zajęcia były świetną okazją do zmierzenia się ze stereotypami, mitami […]

Prawo do bycia zapomnianym

Zachowania w wirtualnym świecie, nadużywanie internetu, dysfunkcje prowadzące do niewłaściwych zachowań oraz wykorzystywanie wizerunku w mediach, to główna tematyka wykładów, w którychuczestniczyli nasi uczniowie. Spotkanie miało miejsce 17 lutego i było jednym z wielu, które cyklicznie odbywają się w ramach współpracy szkoły z Uniwersytetem Śląskim. Tym razem na uczelnięwybrały się klasy szósta i siódma. „Prawo […]

Spotkanie z autorką książki „ Americana. To, co najlepsze w USA.

W czwartek, 19.02.2023, zaproszeni zostaliśmy przez American Corner przy Uniwersytecie Śląskim na spotkanie z Magdaleną Żelazowską, dziennikarką, która przez kilka lat mieszkała w Stanach Zjednoczonych i wydała książkę „Americana. To, co najlepsze w USA.” W trakcie spotkania Magdalena Żelazowska podzieliła się swoją podróżniczą pasją. Wspólnie przemierzaliśmy zakątki różnych miejsc w USA. Autorka potrafiła wytworzyć bardzo […]

Spotkanie z footballem amerykańskim

Football a szachy Zorganizowane w American Corner na Uniwersytecie Śląskim spotkanie z Michałem Kołkiem, Head Coachem drużyny Silesia Rebels, dowiodło, że football amerykański jest sportem, który okazuje się być niesamowicie złożony, ciekawy i wymaga sporego mentalnego przygotowania zarówno zawodników jak i trenerów. Natomiast sam mecz to rozgrywka, którą można porównać w swej złożoności do szachów. […]

Ósmoklasiści na Wydziale Nauk Społecznych UŚ – wykłady o cyberbezpieczeństwie

18 października uczniowie klas ósmych odwiedzili Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego i wysłuchali dwóch interesujących wykładów na temat nadużywania internetu oraz dysfunkcji prowadzących do niewłaściwych zachowań i wykorzystywania wizerunku w mediach. Pierwszy wykład wygłoszony przez profesora UŚ Tomasza Huka przybliżył nam takie problemy jak: hikikomori, sextortion i cyberbullying wśród dzieci i młodzieży. Drugi wykład „Prawo […]

Hispanofonia UŚ

Dnia 26 marca 2021 uczniowie grup hiszpańskojęzycznych Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Liceum w Dąbrowie Górniczej mieli okazję, mimo pandemii, uczestniczyć w corocznym święcie języka hiszpańskiego , „Hispanofonia” na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskie go w Sosnowcu. Było to możliwe dzięki transmisji imprezy poprzez kanał YouTube. Bardzo dziękujemy za zaproszenie naszych uczniów na spotkanie z językiem, […]

Czekamy z ciekawością na realizację kilku innych wydarzeń, które mamy w planach jeszcze w tym roku szkolnym.