Wymiana francuska


Rok szkolny 2020/2021:

Wpisów nie znaleziono


Historia wymiany francuskiej:

Współpraca ze szkołą w Metz

Od 2005 roku Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Katolickie Gimnazjum im. św. Brata Alberta współpracują z Lycée Fabert z Metz, stolicy Lotaryngii i departamentu Mozeli. Gości nas szkoła, której uczniami były takie osobowości, jak Alexis de Tocqueville, francuski myśliciel polityczny, socjolog, polityk, Minister spraw zagranicznych II Republiki oraz Robert Schuman uznawany za jednego z ojców Unii Europejskiej, Rady Europy i NATO.

Od 10 lat w każdym roku 15 osobowa grupa uczniów z Francji przebywa w Polsce na przełomie maja-czerwca, a 15 uczniów dąbrowskiego gimnazjum i liceum gości we Francji we wrześniu. Pobyt trwa 10-12 dni.

 • poznanie bogactwa kultury i obyczajów francuskich i polskich,
 • poznanie historii krajów i historycznych związków regionów – Zagłębia Dąbrowskiego i Lotaryngii,
 • tworzenie płaszczyzny dialogu młodych Polaków i Francuzów,
 • doskonalenie i ćwiczenie języka obcego w praktyce,
 • poznanie edukacji w wielokulturowym środowisku poprzez uczestniczenie w wybranych lekcjach korespondentów,
 • wymiana doświadczeń zawodowych nauczycieli.

PROGRAM WYMIANY

Program wymian jest bardzo atrakcyjny i bogaty.
Uczniowie wyjeżdżający do Metz i przyjeżdżający do Dąbrowy mieszkają u rodzin korespondentów, uczestniczą w codziennym życiu rodzin francuskich i polskich, poznają obyczaje, kuchnię i sposób spędzania czasu w dni powszednie i świąteczne.
Bardzo ważnym elementem wymiany jest poznanie historii i zabytków Lotaryngii : katedry gotyckiej w Metz ze słynnymi witrażami Marca Chagalla, zabytków od czasów galo-romańskich , średniowiecznych murów obronnych miasta . Jeden dzień uczniowie spędzają w Nancy – mieście króla Stanisława Leszczyńskiego.
Program wymiany obejmuje też wycieczki poza Lotaryngię : do Alzacji – zwiedzanie Strasburga, wizytę w Parlamencie Europejskim, do Szampanii-zwiedzanie Reims –kolebki europejskiego chrześcijaństwa i miejsca koronacji francuskich królów.
Stałym punktem programu są jednodniowe wycieczki do Luksemburga i Paryża.
Uczniowie polscy są goszczeni przez Radę Regionu Lotaryngii, a Francuzi przez Urząd Miasta Dąbrowy Górniczej, informacje o wizytach znajdują się w lokalnej prasie i na stronach internetowych urzędów. Uczniowie z Francji zwiedzają Dąbrowę Górniczą i Zagłębie Dąbrowskie, zamki Jury Krakowsko- Częstochowskiej.
Stałe punkty programu : zwiedzanie Klasztoru Jasnogórskiego, Krakowa -Wawelu i Kościoła Mariackiego, kopalni soli w Wieliczce. Jeden dzień goście z Francji spędzają w Warszawie, na trzy dni wyjeżdżają w Tatry. Uczestniczą w lekcji historii w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau.

EFEKTY WYMIANY

 • pogłębienie wiedzy o historii i kulturze krajów europejskich
 • przełamanie obaw przed komunikowaniem się w językach obcych
 • nawiązanie przyjaźni (uczniowie prowadzą korespondencję, odwiedzają się nawzajem w czasie wakacji)
 • współpraca nauczycieli – wymiana doświadczeń dydaktycznych i wychowawczych
 • bardzo wysokie wyniki egzaminów uczniów, którzy przystąpili do egzaminu DELF
 • przystąpienie do projektu Klasy Frankofońskie na Śląsku
 • zdobywanie przez uczniów biorących w wymianach najwyższych laurów w konkursach jęz. francuskiego i angielskiego organizowanych przez Nauczycielskie Kolegia Języków Obcych w Sosnowcu (dwie uczennice wywalczyły indeksy na te uczelnie)
 • dzięki wieloletniej współpracy między szkołami polscy uczniowie mają możliwość odbycia w Liceum Fabert bezpłatnego stażu językowego, trwającego nawet 1 rok. Mieszkają oni u rodzin uczniów francuskich, chodzą na zajęcia, zwiedzają Francję.

Wspomnienia

14. wymiana z francuskim Liceum Fabert w Metz. 2018 r.

Parę dni temu zakończyła się 14. wymiana uczniowska Szkół Katolickich z Dąbrowy Górniczej z Liceum Fabert w Metz. Jestem Janek i chciałbym Państwu opisać wymianę z perspektywy jej uczestnika.

Zacznijmy od początku. Do Francji pojechaliśmy autokarem. Podróż była długa, ale dość przyjemna. Muszę przyznać, że się bardzo stresowałem, bo wiedziałem, że jadę do osoby której nie znam, która mówi w innym języku i mieszka w innym kraju.
Przyjechaliśmy do Metz rano, wysiedliśmy z autokaru i ukazała nam się prześliczna miejscowość w jesiennym wydaniu. Potem poznaliśmy swoich korespondentów. Mój kolega miał na imię Tristan i już po paru chwilach znaleźliśmy wspólne tematy do rozmowy.

Następnego dnia pojechaliśmy do miejscowości Verdun. Tutaj rozegrały się główne bitwy w czasie 1 Wojny Światowej. Myślę, że Verdun warto zobaczyć chociaż raz w życiu. Ogromny cmentarz, który liczył ponad 13 tysięcy krzyży, zrobił na mnie wielkie wrażenie i dał wiele do myślenia. Zwiedziliśmy również fort i centrum miasta.

Kolejnym punktem programu wymiany był weekend spędzony w rodzinach. W sobotę z Tristanem wyszliśmy na miasto i było po prostu super. Spotkaliśmy innych uczestników wymiany i razem spędziliśmy popołudnie. Było naprawdę świetnie i widać było, że nie tylko ja zaprzyjaźniłem się ze swoim korespondentem. W niedzielę z całą rodziną pojechaliśmy do luna parku.

W poniedziałek zwiedzaliśmy szkołę, do której uczęszczali nasi przyjaciele z Francji. Szkoła pamięta czasy Napoleona Bonapartego, który ją założył w 1804 roku. Jest to potężne liceum, które liczy ponad 1600 uczniów. Potem spacer po Metz. Piękne miasto.

Następnego dnia byliśmy w moim ulubionym Luxemburgu. Niestety pogoda nam wyjątkowo nie dopisała, lało prawie cały dzień. Ale my i tak się cieszyliśmy, że możemy tam być razem.

03.10.2018 – muszę zapamiętać tę datę… w tym dniu odwiedziłem miasto, które odwiedza około 80 mln turystów rocznie. Chyba nie muszę nikomu mówić, że chodzi o Paryż. Dużo zwiedziliśmy: Wieżę Eiffla, katedrę Notre Dame, Sacré Coeur, płynęliśmy Bateau -Mouche po Sekwanie, Pola Elizejskie (Champs –Elysées). Nie czuliśmy zmęczenia, bo piękne widoki nam zrekompensowały wysiłek. Zmęczenie odczułem dopiero wtedy, kiedy siadłem na łóżku o 23.00 i myślałem, że przysnąłem tylko na 5 minutek. Kiedy spojrzałem na zegar była 06.34 taaa… od razu się zerwałem z łóżka, bo wiedziałem że jedziemy do… Strasburga czyli stolicy Unii Europejskiej.

Około godz.10 wysiedlimy z pociągu na dworcu w Strasburgu i ruszyliśmy w stronę starego miasta. Nagle naszym oczom ukazała się monumentalna gotycka katedra Najświętszej Marii Panny.
Pierwsza myśl – to było wielkie ,, Woooooooow” i to „Woooooooow” zostało nam na ustach na cały dzień. Strasburg uwielbiam za malownicze kamieniczki i przepływający Ren, który dodaje temu miastu uroku. Strasburg jest stolicą Alzacji i siedzibą kilku instytucji europejskich, takich jak: Rada Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka, Parlament Europejski, który w tym roku oglądaliśmy z pokładu statku turystycznego. Kolejnym punktem programu wizyt było Nancy, miasto które ma dużo wspólnego z Polską poprzez osobę króla Stanisława Leszczyńskiego i jest po prostu cudowne. Ratusz miasta, opera, Muzeum Sztuk Pięknych. To wszystko można podziwiać na Placu Stanisława, który został zaprojektowany i wykonany przez Emmanuela Héré. Plac Stanisława został zapisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO za nowatorskie i niespotykane nigdzie indziej jak na owe czasy rozwiązania architektoniczne.

Tego samego dnia, po powrocie do Metz Tristan, ja i inni polsko-francuscy uczestnicy wymiany poszliśmy na pizzę i baaardzo przyjemnie spędziliśmy resztę dnia. Sobota była dniem powrotu do Polski. Ten dzień zapadnie mi w pamięci na długo. Musiałem się rozstać z moim przyjacielem, z którym spędzałem każdy wieczór na wspólnych rozmowach, żartach itp. Naprawdę mocno się z nim zaprzyjaźniłem. Będzie mi brakowało również jego rodziny, która była bardzo miła i serdeczna. Rodzina Tristana obiecała mi, że na pewno przyjadą do mnie, do Polski. Ta wymiana to było coś naprawdę wspaniałego! Co trudno opisać. Jeśli tylko będziecie mieć okazję, to weźcie w niej udział. Nawet się nie zastanawiajcie!

Jan Madejczyk


Wrzesień 2017 r.

Nasi uczniowie na wymianie szkolnej we Francji.

W niedzielę, 8.10.2017, 12 osobowa grupa uczniów wraz z dwójką nauczycieli wróciła z wymiany szkolnej z Francji. Po raz 13 nasze Szkoły Katolickie SPSK w Dąbrowie Górniczej zorganizowały wyjazd uczniów do Liceum Fabert w Metz. Do współpracy zaprosiliśmy również zaprzyjaźnioną Szkołę Katolicką z Sosnowca. Nasz pobyt we Francji trwał 10 dni, podczas których uczniowie mieli możliwość zobaczyć, jak odbywają się lekcje w szkole francuskiej uczestnicząc w zajęciach z języka angielskiego, geografii, chemii, języka francuskiego. Poznali codzienność rodziny francuskiej mieszkając w domach swych francuskich korespondentów, a także odbyli szereg wycieczek krajoznawczych.
Uczniowie mieli możliwość zwiedzić Strasburg, a w nim Parlament Europejski, Nancy i zabytkowe budowle wzniesione na polecenie naszego króla, Stanisława Leszczyńskiego, Luksemburg, Metz. Jeden dzień poświęciliśmy na zwiedzanie stolicy Francji – Paryża. Była to okazja do podziwiania panoramy Paryża z Wieży Eiffla, popływania po Sekwanie statkiem Bateaux Mouches, pospacerowania słynną ulicą Champs Elysées, pojeżdżenia paryskim metrem. Dzień pełen wrażeń zakończył się w dzielnicy Montmartre, przed Bazyliką Sacré-Coeur.
Pobyt we Francji to najlepsza lekcja tolerancji, odkrywania innej kultury, lekcja akceptacji innych zwyczajów i najlepszy sposób poznania historii kraju, przynajmniej w zarysie. Lotaryngia (la Lorraine), region, w którym znajduje się Metz, wielokrotnie zmieniała granice państwowości należąc raz do Francji, a innym razem do Niemiec, o czym świadczy charakter architektury miast. Wyjazd na wymianę był również okazją do pogłębienia znajomości języków obcych, angielskiego i francuskiego. Nasi uczniowie świetnie dawali sobie radę w komunikacji ze swoimi francuskimi koleżankami i kolegami. Dziękujemy naszym francuskim przyjaciołom za bardzo dobre przygotowanie naszego pobytu, a uczniom i ich rodzinom za gościnność i okazane ciepło. Serdecznie zapraszamy naszych uczniów do udziału w wymianie w przyszłym roku.

W maju będziemy gościć 15 uczniów z Liceum Fabert. Mamy nadzieję, że pobyt w Polsce spodoba się naszym gościom.

W wymianie wzięli udział: KRZEPKOWSKA Zuzia, NOWAK Zuzia LIEBE Damian, PŁONKA Julka, RACHWALIK Maja, RZEPIELA Wojtek, ZARÓD Michał, MADEJCZYK Jaś, HOŁDA Wiktoria, SOBIESZEK Aleksander, GUDOWSKA Amelka, OSYS Ela. Uczniami opiekowały się oraz czuwały nad realizacją programu wymiany panie profesor Agnieszka Micor i Teresa Konieczniak.


11 wymiana szkolna z Francją

      We wtorek, 31 maja 2016 r. pożegnaliśmy 15-osobową grupę młodzieży z francuskiego Liceum Fabert w Metz, która wraz ze swoimi nauczycielami przebywała w Polsce w ramach szkolnej wymiany. Uczniowie francuscy zostali przyjęci przez uczniów naszego gimnazjum i liceum oraz zaprzyjaźnionego Gimnazjum Katolickiego im. św. J. Bosco w Sosnowcu. Dziesięciodniowy pobyt obfitował w liczne wycieczki do ważnych i ciekawych miejsc. Młodzi Francuzi mieli okazję zwiedzić Wawel oraz centrum Krakowa, kopalnię soli w Wieliczce, Pałac w Łazienkach i Stare Miasto w Warszawie, w Częstochowie klasztor na Jasnej Górze. Odbyli też ważną lekcję historii zwiedzając nazistowski obóz zagłady Auschwitz – Birkenau. Na świąteczny weekend wyjechali w Tatry, gdzie rozsmakowali się w górskich wędrówkach, drewnianej architekturze zakopiańskiego stylu, wieczornym ognisku z przyjaciółmi . Szczególnie ważna była bardzo miła atmosfera , którą, jak co roku, zapewnili gospodarze.

Uczniowie francuscy mieli także okazję zobaczyć , jak pracuje polska szkoła Cały pobyt rozpoczął się od lekcji języka polskiego przeprowadzonej przez mgr Barbarę Koc-Gajos. Był to pierwszy kontakt Francuzów z naszym językiem. Dużo trudności mieli z wymową głosek sz,cz. Poznali pierwsze wyrażenia grzecznościowe, liczebniki, ważne miejsca na wirtualnej mapie Polski. Na zakończenie, z pomocą swojej nauczycielki oraz Youtube, zaśpiewali piosenkę zespołu Myslowitz. Następnie polscy uczniowie francuskojęzyczni zaprezentowali gościom program artystyczny. Klasa I LO przygotowała wspólnie z gimnazjum quiz o Polsce.

Uczniowie klasy Vb : Zosia, Lucynka, Oliwia, Julka , Emilka, Basia i Tymek przygotowali przedstawienie o księżniczce oraz inscenizację piosenki „Le Clown”. Najmłodszymi artystami były dzieci z klas 1 Szkoły Podstawowej , deklamujące wierszyk „Un, deux, trois”. Publiczność była zachwycona umiejętnościami artystyczno-językowymi naszych uczniów. Program prowadzili gimnazjaliści Wojtek Tabor i Julka Płonka. Spotkanie w szkole zakończyło się poczęstunkiem specjałów z polskiego i francuskiego stołu. Goście z Francji przywieźli ze sobą różne gatunki serów, wędlin i ciasteczek . Niezwykle efektownie wyglądał polski stół przygotowany przez nieocenione mamy uczniów klasy 5b , które polskie specjały ułożyły na stole udekorowanym polnymi kwiatami.

Cały pobyt bardzo się podobał francuskim gościom, ale najbardziej urzekła ich polska gościnność, ciepło rodzinne oraz czas poświęcony im przez ich gospodarzy.

Składamy bardzo gorące podziękowania wszystkim uczniom i rodzicom, którzy zechcieli przyjąć francuskich uczniów pod swój dach . Dzięki ich poświęceniu i życzliwości kolejna wymiana była bardzo udana.

Pożegnaliśmy się, ale nie na długo. Już bowiem we wrześniu polscy uczniowie udadzą się do Francji z rewizytą.


Relacja z wymiany – przyjazd grupy francuskiej – maj 2015

W poniedziałek, 1.06.2015, pożegnaliśmy na lotnisku w Pyrzowicach 15-osobową grupę francuskich uczniów z Liceum Fabert w Metz, którzy przebywali w Polsce od 22 maja w ramach wymiany młodzieży szkolnej. W tym roku świętowaliśmy 10. rocznicę wspólnych spotkań we Francji i w Polsce.

      Francuskich gości przyjęli w swoich domach nasi gimnazjaliści i licealiści oraz uczniowie z Gimnazjum i Liceum Katolickiego z Sosnowca oraz Liceum im. E. Plater. Potwierdziła się raz jeszcze przysłowiowa polska gościnność. Rodzice i uczniowie stanęli na wysokości zadania troszcząc się nie tylko o to, aby wszystko smakowało ich gościom, ale również i o to, aby jak najwięcej dobrych wrażeń zabrali do swojego kraju.

      Pobyt francuskich gości w naszym regionie rozpoczął się od wyjazdu do Krakowa. Był to dobry pomysł, bo Kraków wszystkich zachwycił. Po niedzieli spędzonej w rodzinach, o świcie, wyjechaliśmy do Wieliczki. Wielu uczniów doświadczalnie stwierdziło, że wszystkie eksponaty kopalniane wykonane są z soli. W tym dniu obejrzeliśmy również piękny pałac w Pszczynie. Dzień zakończyliśmy refleksyjnie zwiedzając niemiecki obóz nazistowski Auschwitz –Birkenau.

      Pobyt w Tatrach pozostawił niezapomniane wrażenia: Kasprowy Wierch w śniegu i temperaturze -30 C (a na nogach uczniowskich tenisówki!), pensjonat góralski w Małym Cichym, wieczorne ognisko i Zakopane. Dużym przeżyciem był również zapierający dech w piersiach widok z Trzech Koron na wijący się w dole Dunajec.

      Na piątek przewidziane było spotkanie z Prezydentem Dąbrowy Górniczej, panem Zbigniewem Podrazą. Do spotkania nie doszło, ale francuscy goście mieli okazję poznać pracę naszego Urzędu Miasta i porównać jego zakres działań z francuskim l’Hôtel de Ville. W szkole czekała niespodzianka: pierwsza lekcja języka polskiego z panią mgr Kasią Dyrdą, powtarzanie słów i wyrażeń oraz łamanie języka na łamańcach językowych typu: stół z powyłamywanymi nogami, w Szczebrzeszynie, itd. itp. Uciechy było co niemiara!

      Uczniowie polscy przygotowali dla swoich francuskich kolegów i koleżanek science show: doświadczenia z fizyki i chemii prowadzili Maciek Walnik i Ola Cieplak. Natomiast szkolni artyści z klasy 4b SP: Tymek, Julka, Zosia, Oliwka, Lucynka i Emilka, z klasy III Gim. Karolina Groniewska oraz z klasy III LO Ola Mendrek swoimi wierszykami i piosenkami wprowadzili francuskich gości w zachwyt. Po południu nasi goście zwiedzili klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie. W drodze powrotnej w Olsztynie, u stóp starego zamku paliliśmy ognisko, a pan mgr Mateusz Szczęśniak przygotował wiele sportowych uciech z piłką.

      Program pobytu zakończyła sobotnia wizyta w Pałacu w Łazienkach warszawskich. Niedzielne atrakcje przygotowały przyjmujące rodziny, a w poniedziałek czułe pożegnania i obietnice spotkania się we wrześniu. Tym razem we Francji!

Bardzo gorąco dziękujemy rodzicom i uczniom polskim za otwartość i przeorganizowanie życia rodzinnego na czas pobytu uczniów z Metz, poświęcenie, życzliwość i wyrozumiałość. Jesteście Państwo wspaniali!

Teresa Konieczniak
Organizator wymiany


Relacja z wymiany – wyjazd grupy polskiej – wrzesień/październik 2016

      W dniach 28 września – 09 października 2016, uczniowie Szkół Katolickich z Dąbrowy Górniczej oraz Sosnowca mieli okazję uczestniczyć w wymianie międzynarodowej z Liceum Fabert w Metz, we Francji. Celem wyjazdu była integracja młodzieży polskiej i francuskiej, poznanie nowych obyczajów, zwiedzanie (zapierające dech w piersiach) tamtejszych zabytkowych miejsc oraz przełamanie barier w stosunku do innych nacji, języka, kultury czy samego obcowania z nieznanymi nam wcześniej osobami.

      Zaproponowano nam bardzo atrakcyjny program wycieczkowy. Uczniowie mieszkający w Metz u swoich francuskich kolegów i koleżanek zwiedzili nie tylko to urocze miasto, ale też wiele, wiele innych. Nie mówimy wyłącznie o rozrywce czy edukacji (jak było w przypadku zwiedzania Paryża czy Nancy). Doświadczyliśmy również chwil zadumy i refleksji podczas wyprawy do Verdun, widząc tysiące grobów żołnierzy poległych bohatersko w bitwie. Ta wyprawa pomogła nam zrozumieć, jak wielką siłę miał wówczas patriotyzm i ilu młodych, zbliżonych do nas wiekiem ludzi, oddało dobrowolnie życie za swoją ojczyznę.

      Mieliśmy okazję także zwiedzić Luxemburg, miasto banków, różnych instytucji i jednocześnie miejsca pracy wielu Francuzów. Podróżowaliśmy środkami transportu publicznego. To pozwoliło nam lepiej przyjrzeć się życiu codziennemu Francuzów, ich zwyczajom oraz językowi. Widzieliśmy ikony mody, zapracowanych biznesmenów w pośpiechu przegryzających chrupiące maślane croissanty pomiędzy łykami kawy, a także biedaków żebrzących na ulicach, w metrze czy pod galeriami handlowymi. Obserwowaliśmy sportowe samochody, stojące pod luksusowymi sklepami. Mijaliśmy wielu obcokrajowców z innych kontynentów zwiedzających Europę. Byliśmy w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, a nawet mieliśmy możliwość bezpośredniego obserwowania odbywającej się właśnie sesji europarlamentarzystów , rozmawialiśmy z pracownikiem Parlamentu na temat obecnej sytuacji politycznej w Polsce i Europie. Weekend spędzony we francuskich rodzinach, z francuskimi przyjaciółmi pozwolił wszystkim na otwarcie się, wspólne zwiedzanie miasta oraz na krótki relaks przed serią dni, podczas których od rana do wieczora przemierzaliśmy ten piękny kraj realizując program wymiany. Mieliśmy czas na degustację regionalnych dań, poznanie się bliżej i wzajemną integrację.

Nasz pobyt we Francji zaowocował wieloma kontaktami, których uczniowie obu krajów ani myślą zrywać! Narodziło się wiele przyjaźni, które z pewnością nie zakończą się wraz z wymianą, a trwać będą długie lata. Najwyraźniej pokazał to dzień spędzony w szkole Fabert, wśród nowopoznanych i sympatycznych ludzi, z którymi witaliśmy się na korytarzach jak starzy znajomi. Zdecydowanie najdłużej wyczekiwana przez młodzież okazała się wycieczka do Paryża francuskim najszybszym pociągiem TGV, podczas której wszyscy uczestnicy wymiany mieli okazję wyjechać na sam szczyt wieży Eiffla, zwiedzić katedrę Notre Dame, płynąć po wyśnionej Sekwanie, czy spacerować po znanej na cały świat, podkreślonej Łukiem Tryumfalnym Champs – Elysées. To tutaj przyjeżdżają na zakupy ikony mody (Kim Kardashian, Maffashion, Jessica Mercedes). To tutaj ceny nie znają granic, hałas ulicy miesza się z warkotem silnika najnowszego Lamborgini, samochody trąbią na niczym niewzruszonych przechodniów, a turyści przyjeżdżają szukać miłości wśród tysiąca pachnących croissantami i cynamonem uliczek. Paryż – miasto, gdzie marzenia stają się rzeczywistością, a czas jakby zatrzymuje się na chwilę, zmęczony ciągłym ruchem i przepychem. Miasto, które mnie osobiście było najtrudniej opuścić.

      Całą wymianę ( zarówno dla Zespołu Szkół Katolickich z Sosnowca jak i Dąbrowy Górniczej) zawdzięczamy dwóm paniom nauczycielkom – Pani Teresie Konieczniak oraz Pani Marcie Drobińskiej – Ślusarz, którym pragniemy podziękować za trud i serce, jakie włożyły w zorganizowanie tego wyjazdu.

Polały się łzy w czasie pożegnania. Trudno opuszczać kogoś, z kim się dobrze rozumieliśmy i kogo bliżej poznaliśmy.       Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie okazja na powtórzenie tej przygody, bo naprawdę warto odwiedzić Francję i przeżyć coś takiego!

Julka Płonka kl. II a