Gala na zakończenie konkursu Osiem Błogosławieństw – IV edycja

Gala laureatów IV edycji Konkursu Osiem Błogosławieństw – „Błogosławieni, którzy łakną
i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni”.

17 czerwca 2024 r. o godzinie 11.00 w szkolnej auli Katolickiej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym SPSK w Dąbrowie Górniczej przy ul. Zawidzkiej 10 odbyło się zakończenie IV edycji konkursu „Osiem Błogosławieństw”.

Tegoroczny temat „Osiem Błogosławieństw – Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni” jest odpowiedzią na potrzebę młodych ludzi, aby żyć w świecie sprawiedliwym, rządzonym na każdej płaszczyźnie przez ludzi kierujących się wartościami. Chcemy jako organizatorzy, poprzez tę inicjatywę walczyć z naszym egoizmem, wynikającym z konsumpcyjnego podejścia do życia, który zamyka nasze oczy na potrzeby drugich.

Dlatego uważamy, że trzeba mówić o sprawiedliwości, promować takie postawy, abyśmy mieli wzorce, do których możemy się odnieść. Choć ludzi sprawiedliwych jest ciągle zbyt mało, wierzymy, że warto o nich śpiewać, recytować, pisać i z nimi rozmawiać.

W ocenie prac, jury skupiło się na różnych aspektach zagadnienia sprawiedliwości, idąc za tekstem Grzegorza Śwista:

„Zarówno w literaturze, jak i w wielu dziedzinach nauki spotykamy różne koncepcje
sprawiedliwości. Sprawiedliwość jest podstawową zasadą współżycia pomiędzy ludźmi i dlatego
stanowi od wieków centralną wartość zarówno moralną, etyczną, prawną, jak i religijną.”

 Cieszymy się, jako organizatorzy, że tak wiele osób odpowiedziało na nasze zaproszenie. Otrzymaliśmy 51 prac literackich, 21 plastycznych i fotoreportaży oraz kilkanaście nagrań piosenek związanych z tematyką czwartego błogosławieństwa, ze szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich oraz szkół publicznych z całej Polski. Wszyscy uczestnicy podjęli temat z wielkim wyczuciem. Z prawdziwą przyjemnością czytaliśmy opowiadania i wywiady z ludźmi, którzy w trudnej historii naszej ojczyzny wykazali się odwagą i potrafili postępować zgonie ze swoim sumieniem. Ocenianie prac konkursowych nie było łatwe, wybór kolejnych, nagrodzonych miejsc to efekt długich dyskusji.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich edycjach, wokół konkursu udało się zgromadzić grono ludzi, którym bardzo bliska jest idea sprawiedliwości oraz wychowania młodzieży w poszanowaniu wartości.
Patronat honorowy nad konkursami objęli:

– J. E. Ks. Bp Artur Ważny – Ordynariusz Sosnowiecki,
– p. Marcin Bazylak – Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza,
– p. Aleksandra Dyla – Śląski Kurator Oświaty,
– Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu,
– Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich.

Wszyscy patroni honorowi uświetnili swoją obecnością uroczystość. Zwycięzcy konkursu recytatorskiego i muzycznego zaprezentowali utwory podczas uroczystej gali. Nagrodzone prace plastyczne, fotoreportaże można zobaczyć na stronie internetowej Katolickiej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Dąbrowie Górniczej.  Prace literackie zostały wydane w formie biuletynu i są także do przeczytania na stronie szkoły.

W czasie uroczystości przeżyliśmy chwile wzruszenia i zadumy. Szczególnie ważne były słowa Księdza Biskupa Ordynariusza Artura Ważnego, który zwrócił uwagę na „Przecinek” znajdujący się w tekście błogosławieństwa. Tym „Przecinkiem” jest krzyż, bo bez Chrystusa nie ma prawdziwego szczęścia.

Na koniec uczennice prowadzące galę laureatów, w imieniu wszystkich zgromadzonych, poprosiły Księdza Biskupa o błogosławieństwo.

Dziękujemy wszystkim za udział. Osoby, którym nie udało się w tym roku zdobyć nagród, zachęcamy do nieustawania w próbach i wzięcia udziału w przyszłym roku. Temat konkursu, niezależnie od wybranego przez nas błogosławieństwa, jest godny uwagi, a wartościowe nagrody, które otrzymują jego laureaci — są dodatkową zachętą do zainteresowania się kolejnymi edycjami. Zapraszamy!

Link do strony szkoły, gdzie można obejrzeć nagrodzone prace:
https://podstawowa.szkolakatolicka.pl/wyniki-konkursu-osiem-blogoslawienstw-edycja-iv/

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

Post Author: admin