Słoneczna Malaga

20-osobowa grupa uczniów Szkół Katolickich z Dąbrowy Górniczej i Sosnowca powróciła z Hiszpanii. Tygodniowy pobyt w stolicy Andaluzji, Maladze, był bardzo atrakcyjny. Program pobytu przygotował zespół Szkoły języka hiszpańskiego AIL Malaga we współpracy z panią wicedyrektor Teresą Konieczniak. Każdego poranka uczniowie spotykali się ze swoimi nauczycielami hiszpańskiej szkoły. Jedna grupa poznawała podstawowe struktury języka hiszpańskiego , druga grupa pogłębiała znajomość tego języka. Aby rozwinąć główną kompetencję językową, czyli komunikację, uczniowie przeprowadzali ankiety wśród Hiszpanów na temat ulubionych dań, czy sposobów spędzania wolnego czasu.

Po południu czekały na nas zajęcia z zakresu historii i kultury Hiszpanii. Mieliśmy zorganizowane wycieczki do Cordoby, Frigiliany i Nerjy, wspinaliśmy się na Gibralfaro – kompleks budowli obronnych skąd , jak na dłoni, widać całą panoramę Malagi.

Zajęcia z kuchni hiszpańskiej były okazją do degustacji kuchni andaluzyjskiej : przepysznej (deliciosa!) paelli: z owocami morza(mariscos) i kurczakiem (pollo) oraz sałatki z Malagi (ensalada malagueña). Poza tym mieliśmy także zajęcia sportowe na plaży – piłka nożna i piłka siatkowa.

Podziwialiśmy „Białe miasta”, Frigilianę i Nerję zawieszone na wzgórzach oraz mieszankę architektury trzech kultur: żydowskiej, muzułmańskiej i chrześcijańskiej. Staliśmy na słynnym „balkonie Europy” zbudowanym na skale wchodzącej do morza.

Oczywiście największą atrakcją były kąpiele w falach morskich, plaża i…..pobliska lodziarnia.
Tydzień szybko minął. Wyjechaliśmy z Malagi rozmarzeni z pragnieniem powrotu.

Uczniami opiekowały się panie profesor Marta Drobińska-Ślusarz i Teresa Konieczniak.

Kto by nie chciał pojechać do miejsca, gdzie słońce świeci przez 365 dni?
Zobaczcie, czy było warto?