Spotkanie z Andaluzją

Dnia 10 maja 2024 roku uczniowie Katolickich Szkół w Dąbrowie Górniczej mieli okazję poznać Andaluzję – niezwykle urokliwy region położony w południowej części Hiszpanii. Wszystko to za sprawą wizyty pana Marcina Siemdaja, dyrektora Extendy – instytucji przy Ambasadzie Hiszpanii w Warszawie, której celem jest promocja współpracy gospodarczo-kulturalnej między tym regionem a Polską.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli prezentację przygotowaną przez pana dyrektora Marcina Siemdaja. Dowiedzieli się, że Andaluzja to region, w którym łączą się trzy kultury: muzułmańska, żydowska i chrześcijańska. Poznali najciekawsze zabytki tego regionu, w tym: Alcazar w Maladze i Gibralfaro – pozostałości po świecie muzułmańskim, Katedrę – świadczącą o potędze władzy chrześcijańskiej, gotycką Katedrę Najświętszej Marii Panny oraz Złotą Wieżę (Torre del Oro) w Sewilli, meczet-katedrę w Kordobie – największy zabytek zachodniego świata islamskiego oraz wspaniały zespół pałacowy Alhambra w Granadzie.

Uczniowie zapoznali się także z twórczością malarską artysty pochodzącego z Malagi – Pabla Picassa, jednego z głównych reprezentantów światowego malarstwa, autora słynnego dzieła „Guernica”.
Andaluzja znana jest również z produkcji oliwy z oliwek, w której zajmuje pierwsze miejsce na świecie.
Spotkanie było niezwykle cenne, zwłaszcza dla uczniów, którzy na początku czerwca wyjadą do Malagi. Po powrocie na pewno opowiedzą o swoich wrażeniach.

Dziękujemy panu dyrektorowi Extendy, Marcinowi Siemdajowi, za to spotkanie i liczymy na dalszą współpracę z naszą szkołą.

Post Author: admin