Spotkanie z footballem amerykańskim

Football a szachy


Zorganizowane w American Corner na Uniwersytecie Śląskim spotkanie z Michałem Kołkiem, Head Coachem drużyny Silesia Rebels, dowiodło, że football amerykański jest sportem, który okazuje się być niesamowicie złożony, ciekawy i wymaga sporego mentalnego przygotowania zarówno zawodników jak i trenerów.

Natomiast sam mecz to rozgrywka, którą można porównać w swej złożoności do szachów. Samo to porównanie może niektórych wprowadzić w konsternację, ale poziom strategii, jaką przygotowuje trener z drużyną, poziom wielowariantowości przygotowywanych akcji, sposób komunikacji, sposób realizacji założeń, taktyczne granie czasem czy szukanie zaskakujących rozwiązań, czyni z meczu widowisko pojedynku strategii dwóch trenerów i ich drużyn. Naturalnie sprawność fizyczna, kaski i ochraniacze, dodają widowisku posmaku rycerskich czy gladiatorskich pojedynków, jednak chodzi o wygranie meczu, czyli osiągnięcie głównego celu, a nie o spektakularne przewracanie przeciwnika.


Nieustanna radość poznawania…


Spotkanie było merytorycznie niezmiernie cenne i bardzo ciekawe. Doświadczyliśmy po raz kolejny, ile radości daje poznawanie nowych rzeczy.


Trener Michał Kołek był reprezentantem kraju i jednym z najlepszych rozgrywających w Polsce. Obecnie trenuje pierwszą drużynę Silesii Rebels, a jednocześnie znajduje czas, by dzielić się swą wiedzą i doświadczeniem na różnych spotkaniach z młodzieżą, zachęcając ich do sportu, który może dla niektórych stać się przygodą życia.
Uczestnik spotkania, Michał Kolasa, uczeń Katolickiej Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Górniczej, miał możliwość zrobić pierwszy krok w stronę footballu amerykańskiego – pięknie zaprezentował się w stroju zawodnika.

Post Author: admin